Besiciler isyanda! İflas ediyoruz…

Besiciler isyanda! İflas ediyoruz…

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği, işletmelerin birer birer kapandığına dikkat çekerek acilen Et ve Süt Kurumu’nun karkas kesim fiyatını 34 TL’ye çıkarmasını istedi.Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Tarım ve Orman Bakanlığı’na bir dilekçe verdi. Besicilerin sorunlarını kapsayan dilekçede birlik başkanı Bülent Tunç’un imzası var. DilekçedeTarım ve Orman Bakanlığı’ndan besicilerin sorunlarına çözüm bulunmasını istedi.

“Döviz kurundaki yükselme maliyetleri artırdı”Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, besilik dana ve yem hammaddelerinin ithalata bağlı olduğunu belirterek “Son bir yıldır döviz kurlarında yaşanan olumsuz dalgalanmalardan dolayı sektör aşırı girdi maliyetleri ile üretim yapmak zorunda kalmış, buna karşın bu maliyeti satış fiyatlarına yansıtamadığından zararına üretim yapar hale gelmiştir” ifadelerine yer verdi.
“Karkas etin kilosu 34 TL olmalı”Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Et ve Süt Kurumu vasıtasıyla karkas üretim maliyetlerini araştırmasını isteyen Tunç, “Karkas maliyetlerinin yaklaşık 30.5 TL/kg. Yüzde 10 yaşam payı eklendiğinde karkas satış fiyatının en az 33.5 TL/kg olması gerekiyor. Buna rağmen şu an karkas satış fiyatı 29 TL/kg’ın altındadır. Sektör üreticileri zararlarını başta önceki dönem karlarından karşılamış olup son aylar da ise büyük borçlanmalar yaparak üretimlerini devam ettirmelerine rağmen maliyetin altında kalan satış fiyatları dolayısı ile şu an sektör iflas noktasına gelmiştir” diye belirtti.
Dilekçede sektörün çözüm bekleyen talepleri şöyle sıralandı:
Kırmızı et üretim sektörünün bu kaçınılmaz sondan kurtulması için biz üreticilerin bir an önce alınması gerektiğini düşündüğümüz çözüm önerilerimiz aşağıdaki gibidir:
ESK, karkas kesim fiyatını en 34 TL/kg olarak açıklayarak acilen yurt genelinde kesim yapmaya başlamalıdır.Tüm besiciler özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kurbanlık işi yapmış üreticilerin mağdur olmaması için Kurban Bayramı için bağış toplayan vakıfların yurt dışından kurbanlık vasfında canlı hayvan ve kurban için kesimini yaptıkları hayvanların etlerini yurdumuza sokmalarına izin verilmemelidir. Hatta ihtiyaçlarını yurt içinden karşılamaları yönünde gerekli uyarılar yapılmalıdır.Yurt dışından alınan besilik hayvanların besi süreci sonunda kasaplık hayvan olarak ihracatının yapılabilmesi için gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmalıdır.ESK stoklarında bulunan donmuş karkas etlerin yurt içi satışını durdurup ihracata yönelmelidir.

Düşüncelerinizi Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

HTML tutorial
Tüccarım.Net - Çiftçi için Gelecek Uygulamayı İndir
Uygulamayı İndir
Top