Beyaz Suffolk koyun

Beyaz Suffolk koyun

Beyaz Suffolk koyun

Bu sayfa Beyaz Suffolk koyunlarının üretimi ve Victoria’daki endüstrinin mevcut durumu hakkında bilgi vermektedir.

Ürün
Beyaz Suffolk Avustralya’da Avustralya koşullarına uyacak şekilde geliştirilmiştir. Başlangıçta Poll Dorset olmak üzere diğer beyaz ırklarla geçen Suffolk ırkını içeren ıslah programlarından geliştirilmiştir. Profesör E. Roberts (NSW Üniversitesi) tarafından yapılan deneylerle 1970’lerin ortalarında bir ıslah programı üzerinde çalışmalar başladı.

Profesör Roberts, Suffolk ırkının denemelerde hızlı büyüyen yağsız kuzular üretmenin en iyisi olmasına rağmen, Avustralya ana kuzu pazarının% 10’undan daha azını komuta ettiğini fark etmişti. Bu isteksizliğin ana nedeninin, doğru veya yanlış uygulanan koyu noktalar ve azaltılmış cilt değerleri olduğu görülmüştür. 1980’lerde diğer yetiştiriciler de cinsi geliştirilmiş kalite ve sayılarla geliştirme zorluğunu üstlendi.

Avustralya Beyaz Suffolk Derneği, 1985 yılında cinsin resmi olarak toprağa düştüğünü görmek isteyen bir grup özel yetiştirici tarafından kuruldu.

Dernek, üstün büyüme oranını ve et endüstrisindeki tüm gelişmelere en uygun karkas üretme kabiliyetini korurken, siyah noktalar hariç tüm Suffolk özelliklerine sahip bir cins üretmeyi amaçlamaktadır. Geleneksel kesimler, kemiksiz kesimler ve canlı koç kuzu ve koyun ticareti gibi pazar alanlarına uygun olmalıdırlar. Cins şimdi Avustralya’da, Suffolk’un siyah noktaları olmadan mükemmel büyüme oranlarına ve karkas kompozisyonuna sahip koç üreterek sıkı bir şekilde kurulmuştur. Cinsin performansı, piyasada satılan Beyaz Suffolk Cross kuzuları için alınan sürekli yüksek fiyatlara yansıyor.

Fiziksel gereksinimler
Damızlık koyun yetiştiriciliği, koyunların daha sık ele alınması ve koçların satışa çıkarılması gerektiği için ticari üretimden daha fazla emek gerektirir. Beyaz Suffolk’un sağlam olduğu için koyun bahçeleri sağlam olmalı ve ayrıca düşük yarışlar atlayabilirler. Sınır çitler, Brucelloz testi ve daha sonra akreditasyon sağlanmadan önce koyun geçirmez olduklarından emin olmak için DEDJTR tarafından denetlenmelidir. Amaca yönelik olarak üretilen kesme kulübesi arzu edilir, çünkü aynı zamanda koyunları satılık veya gösteri hazırlığı ve genel kullanım için barındırmak için de kullanılabilir. Kanalizasyon ve kuzu markalama gibi rutin işlemler için standart koyun yetiştirme ekipmanlarının yanı sıra, uzman gereksinimleri arasında teraziler, dövme ekipmanı ve ayırma ekipmanı bulunmaktadır.

Koçlar, sütten kesiciler, kızlık dişi koyunlar ve kuzu dişi koyunlara ev sahipliği yapmak için yeterli paddock bulunmalıdır. Koyunları maksimum potansiyellerine çıkarmak için yüksek kaliteli mera şarttır ve ayrıca tahıl ve samanın ek beslenmesi için de önlem alınmalıdır.

Üretim
Avustralya Beyaz Suffolk Derneği üyeleri ‘Lambplan’ altında uygun yetkililerle performans rekoru ve yağ testi yapmaya aktif olarak teşvik ediyor. İzlenmesi gereken istenen üreme özellikleri daha az yağ, daha büyük karkaslar, iyi konformasyon, hızlı büyüme ve kolay kuzulamadır.

Çoğu yetiştirici, Suffolk ve beyaz ırklar (çoğunlukla Poll Dorset) arasında seçici melezleme yoluyla Beyaz Suffolk üretti. Daha fazla melezleme, Suffolk konformasyonu ve tipi için, yapağıdaki ve noktalardaki renkli liflere karşı seçim yapılmasını sağlar. NSW Üniversitesi deneysel sürüsünün PLG (Prime Lamb Genetics) genetik materyali de birçok sürüye dahil edilmiştir. Suffolk koyunları, bu ilk melezleme programlarının ‘beyaz’ dölüyle yeniden çaprazlanır.

Damızlık koyun sayısı şu anda hazır hale gelmektedir ve büyük bir gen havuzu mevcuttur. 1992’de ABD genetiği piyasaya çıktı ve şimdi Beyaz Suffolk saplamalarının bir yüzdesi haline getirildi. Ticari koç alıcıları daha seçici hale geliyor ve Suffolk tipi iyi yetişmiş koçları bekliyorlar ve Lambplan rakamlarının mevcut olmasını tercih ediyorlar.

Suni tohumlama, yetiştiriciler tarafından düzenli olarak dernek üyelerine sunulan üstün genetik kaynağı sağlamak için kullanılır.

Düşüncelerinizi Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

HTML tutorial
Tüccarım.Net - Çiftçi için Gelecek Uygulamayı İndir
Uygulamayı İndir
Top