Dorper Koyun

Dorper Koyun

Dorper Koyun

Dorper, hızla büyüyen bir et üreten koyuntur. Dorper, ilkbahar yazının sonlarında dökülen, küçük bir yün yapağı üreten kolay bir bakım hayvanıdır. Güney Afrika’da geliştirildi ve şimdi o ülkede ikinci en popüler cins. SA Dorper Sheep Breeders Society 1950 yılında kuruldu.

Bu cins, 1930’larda bir Dorset Horn x Blackhead Persian’ın geçmesiyle geliştirildi. Van Rooy gibi diğer ırkların da cinsin gelişimine katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. ‘Dorper’ adı Dorset ve Farsça ana ırklarının ilk hecelerinin birleşimidir.

Dorper koyun gösteren karakteristik siyah kafa


Şekil 1. Dorper koyun (karakteristik siyah başı gösteren)

Cins Güney Afrika’nın kurak geniş bölgelerinde hayatta kalmak için iyi adapte edilmiştir. Yüksek büyüme oranları ve sertliği ile birlikte yüksek doğurganlık ve anne içgüdüsüne sahiptir. Cins karakteristik siyah kafaya (Dorper – Şekil 1) ve beyaz kafalara (Beyaz Dorper) sahiptir.

Bu, esas olarak siyah ve birkaç beyaz Dorper kuzusunun doğumuyla sonuçlandı. Bu nedenle renk farkı, her yetiştirici için sadece bir tercih meselesidir. Kara başlı yetiştiriciler, Güney Afrika Topluluğu Dorper Sheep Breeders ‘üyelerinin% 85’ini oluşturmaktadır. Dorper, Güney Afrika’daki en büyük ikinci ırktır ve dünyadaki birçok ülkeye yayılmıştır.

Koyun eti üretimi
Dorper öncelikle koyun koyunlarıdır. Cins Güney Afrika’nın kurak bölgeleri için düşük kaliteli kaba yemleri yüksek kaliteli kuzuya dönüştürmek için geliştirilmiştir. Bu cinsin koçu, kuzu eti üretimi için ideal bir şereftir. Cinsin hızlı büyüme oranları, iyi kaslanma, düşük yağ skorları üretme yeteneği gibi özellikleri, iç ve dış ticaret için idealdir. Dorper, mevsimsel olarak sınırlı olmayan uzun bir üreme mevsimine sahiptir, bu nedenle yoğun yönetim altında iki yılda üç kuzulama mümkün olabilir.

Güney Afrika’da% 150’lik laminasyon yüzdeleri nadir değildir. Koçlar cinsel olgunluğa erken yaşta ulaşırlar, koçların beş ay çalışmaya başladığı gözlenmiştir. Kuzuların 100 günde yaklaşık 36 kg 17-18 kg karkasına ulaşmasına izin veren canlı ağırlık artışları, Mallee bölgesinde yetiştirilen ilk çapraz hayvanlardan elde edilmiştir. Yerel tecrübe, yağ skorları 2 ila 3 olan bu vakalarda kolaylıkla elde edilebileceğini göstermektedir.

Fiziksel gereksinimler
Dorper çeşitli iklim ve otlatma koşullarına iyi uyum sağlar. Güney Afrika’sında kurak bölgelerden cumhuriyetin her yerine yayılmıştır. Çeşitli aralıklarda ve beslenme koşullarında iyi sonuç verir ve yoğun beslemeye de uygundur. Avustralya’da Dorpers, özellikle kesme maliyetleri arttıkça ve yün fiyatları düştükçe merinos için tamamlayıcı bir sürü olarak çalıştırılabilir.

Üretim
Cins, düzensiz ve düşük yağışlı ortamlarda gelişme, büyüme, üretim ve üreme kabiliyeti ile son derece uyarlanabilir. Dorpers, çiftçilere kuraklık zamanlarında kuzuları bitirmek için alternatif bir yöntem sunan yem lot koşullarına iyi uyum sağladığı bilinmektedir. Cins, Merinos tarafından nadiren yenen bitkileri tüketeceğini gösteren otlatma ve göz atma yeteneğine sahip olarak kabul edilir.

Dorper, asgari işgücü girişi gerektiren kolay bir bakım türüdür. Dorper, oldukça değerli olan ve sert iklim koşullarında koyunları koruyan kalın bir cilde sahiptir. Dorper derisi, dünyada en çok aranan koyun derisidir ve Cape Glovers adı altında pazarlanmaktadır. Deri, Güney Afrika’da yüksek bir gelir yüzdesinden (% 20) oluşur. Yönetim merinos için olduğu gibi, Dorpers’ın kesme, koltuk değneği, katırlama ihtiyacı yoktur ve sinek vurması gerekmez.

Düşüncelerinizi Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

HTML tutorial
Tüccarım.Net - Çiftçi için Gelecek Uygulamayı İndir
Uygulamayı İndir
Top