Elma Üretim Teknikleri

Elma Üretim Teknikleri

EKİM

 Sonbahar ekimi de başarılı olabilir, ancak sadece sonbahar ve kış havalarının genellikle daha ılıman ve nemli olduğu bölgelerde.

İklim Konuları

 • Her elma her yerde yetişmez. Her çeşidin meyve olgunluğu için belirli bir gün sayısı vardır.
 • Ağaç etiketleri her zaman çeşitliliğin en iyi nerede büyüdüğünü söylemez, ancak birçok katalog büyür. Ayrıca  bölgenize  özgü öneriler için yerel Kooperatif Uzatma Servisinize danışın.
 • Genel bir kural olarak, bir ağaç dayanıklı olarak adlandırılırsa, 3 ila 5 arasındaki Sertlik Bölgelerinde en iyi şekilde büyür. Uzun mevsim olarak adlandırılırsa, elma kalitesi en iyi 5 ila 8 Bölgelerinde olacaktır . Bölgenizi buradan kontrol edin.
 • Her çeşidin meyveyi ayarlamak için bir takım soğuma saatleri vardır (yani, zaman sıcaklıklarının miktarı 32 ila 45 derece  arasındadır). Ne kadar kuzeye giderseniz, bir elma çeşidinin baharın sonlarında donma problemlerinden kaçınması için daha fazla soğuk saat gerekir. Soğuk saat bilgisi için ağaç etiketlerini kontrol edin veya satıcıya sorun.

Şantiye ve Toprak

 • Elma ağaçlarınızı dikmeden önce bir toprak testi yapın. Yerel Kooperatif Uzatma Servisiniz , toprak örneğini almanız konusunda talimat verebilir, sonuçları yorumlamanıza yardımcı olabilir ve ilçenizdeki toprak hakkında değerli bilgiler sağlayabilir. Toprak testinin sonuçları, besin eksikliklerini düzeltmek ve toprak pH’ını ayarlamak için gerekli toprak değişikliklerini belirleyecektir . Değişiklikler toprağa sadece dikim deliği değil, ağacın kökleneceği 12 ila 18 inç derinliğe kadar yapılmalıdır.
 • Elma ağaçlarının iyi drene edilmiş toprağa ihtiyacı vardır, hiçbir şey çok ıslak değildir. Toprağın orta derecede zengin olması ve nemin yanı sıra havayı da koruması gerekir; malç saman, ot veya başka bir organik madde ile toprak nemli tutmak ve ayrıştırmak besin sağlamak için.
 • Güneşli bir site seçin. En iyi meyve için, bir elma ağacının “tam güneş ışığına” ihtiyacı vardır, bu da günde altı veya daha fazla doğrudan yaz güneşi anlamına gelir. Elmalar için en iyi pozlama kuzeye veya doğuya bakan bir eğimdir.
 • Ağaç boşluğu anaç, toprak verimliliği ve budamadan etkilenir. Fideler veya tam boy ağaçlar arka arkaya yaklaşık 15 ila 18 feet aralıklarla dikilmelidir. Cüce bir anaç üst üste 4 ila 8 feet aralıklı olabilir.
 • Cüce elma ağaçları, ağır bir ürünün ağırlığı altında kök salmaya eğilimlidir, bu nedenle çitiniz için bir destek sistemi sağlamalısınız. Ağaçlarınızı bir çite karşı büyütebilir veya kafes şeklinde serbest duran destek sağlayabilirsiniz.
 • Ağacın, soğuk havanın alçak alanlara yerleştiği bir “don cebine” dikilmeyeceğinden emin olun. Soğuk havanın ağaçlardan uzağa akması için mümkünse bir kayma ile daha yüksek bir yer seçin.
 • Ağaçlık alanların veya ağaçların yakınında ağaç dikmeyin.

Ağacı Toprağa Dikmek

 • Ekimden önce, tüm otları ve çimleri 4 ayak çapında bir daire içinde çıkarın.
 • Ağacı satın aldıktan sonra, yaralanmadan, kurumasından, donmasından veya aşırı ısınmasından koruyun. Kökler kurumuşsa, dikimden yaklaşık 24 saat önce suya batırın.
 • Kök sisteminin çapının yaklaşık iki katı ve 2 fit derinliğinde bir delik açın. Gevşek toprağın bir kısmını tekrar deliğe yerleştirin ve köklerin toprağa kolayca nüfuz edebilmesi için ekim deliğinin duvarlarındaki toprağı gevşetin. Ağaç köklerini delikte bükülmediğinden veya kalabalık olmadığından emin olarak gevşek toprağa yayın. Kök çevresindeki toprağı değiştirmeye devam edin. Kökleri örtmeye başladığınızda, kökleri çevrelediğinden emin olmak ve hava ceplerini çıkarmak için toprağı sertleştirin.
 • Kökler “yakılabileceğinden” ekim zamanında gübre eklemeyin. Deliğin geri kalanını gevşek toprakla doldurun ve toprağı iyice bastırın.
 • Çoğu elma ağacı aşılanır. Greft birliği, toprak çizgisinin en az 2 inç üzerinde olmalıdır, böylece kökler filizden çıkmaz. Greft birliği (filizin anaçlara tutturulduğu yer) kavşaktaki şişme ile tanınabilir.

BAKIM

Elma Ağacı Bakımı

 • Kök sisteminin iyice yerleşmesini sağlamak için genç ağaçları düzenli olarak sulayın, özellikle de yarı cüce veya cüce anaçlarda olanlar.
 • Periyodik olarak malç yenileyin, ancak sonbaharda ağaçtan çekin, böylece fareler kış boyunca yuva yapmaz ve kabuğu yemez.

 

Genç Ağaçların Eğitimi

Ağaçlar gençken, ağaçların ağır elma bitkileri taşıyabilmesi için güçlü bir dal çerçevesi yetiştirmek önemlidir. Cüce elma ağaçları merkezi bir lider sisteme eğitilir. Standart (ve yarı cüce) ağaçlar da değiştirilmiş bir lidere eğitilmelidir.

Genç Bir Ağacın Budamasını En Aza İndirin

Budama, genç bir ağacın genel büyümesini yavaşlatır ve meyve vermeyi geciktirebilir, bu nedenle yanlış yerleştirilmiş, kırık veya ölü dalları çıkarmak dışında budamak için acele etmeyin. Ağır budama olmadan büyümeyi yönlendirmek için çeşitli teknikler vardır. Örneğin:

 • Yanlış yerleştirilmiş tomurcukları yanlış yerleştirilmiş dallara dönüşmeden önce ovalayın.
 • Büyümeyi yavaşlatmak ve dalları ve meyveleri teşvik etmek için bir gövdeyi birkaç hafta boyunca neredeyse yatay olarak bükün. Yerdeki kazıklara veya alt dallara iplerle bağlayın.

Her yıl olgun bir ağacı budamak

Bir elma ağacı dolduğunda ve meyve verdiğinde, yıllık budama gerektirir. Budama, daha fazla ışık ve hava girerek hastalığı azaltır. Büyük ağaçlar daha fazla budamaya (ve bir merdivene!) İhtiyaç duyabilir.

 • Hareketsizken olgun ağacınızı budamak. Aşırı kuvvetli, dik sapları (ağaçta en yaygın olanı) tamamen kesin.
 • Zayıf dalları çıkarın (genellikle uzuvların alt kısımlarından asılır).
 • Çok sarkık hale gelen gövdeleri, özellikle ağaçtaki düşükleri kısaltın.
 • Yaklaşık on yıl sonra, meyve mahmuzları (yılda sadece yarım inç uzayan güdük dalları) aşırı kalabalık ve yıpranmış hale gelir. Bazılarını kesin ve diğerlerini kısaltın.
 • Bütün bir meyve mahmuzları yaşla birlikte azaldığında, daha genç bir yeniliğe yer açmak için onu kesin.

İnceltme Elmalar

 • Elmalar genellikle doğanın yıllık bahar düşüşünde sağladığı şeyden başka herhangi bir inceltme olmadan yetiştirilir.
 • Bununla birlikte, potansiyel hastalık ve böcek problemlerinden kaçınmak için, doğal meyve damlasından sonra (çiçeklenmeden yaklaşık 4 ila 6 hafta sonra) küme başına bir meyve veya meyve arasında yaklaşık 6 ila 8 inç incelmesi yararlıdır.
 • Bu zor görünüyor, ancak bu uygulama üretimi ortadan kaldırıyor, ağır bir mahsulün uzuvları kırmasını önlüyor ve daha lezzetli, daha büyük meyve mahsulü sağlıyor.
 • Meyve tutulduktan kısa bir süre sonra, kalanlar arasında yaklaşık dört inç bırakarak en küçük meyveleri veya hasarlı meyveleri çıkarın.

ZARARLILAR / HASTALIKLAR

Elma, elma kurtçukları, erik curculios, yeşil meyve kurtları ve morina güveleri dahil olmak üzere böcek ve hastalıklara eğilimlidir. Böcek ilacı küfür eden birçok bahçıvan, asgari olarak, iyi bir ürün için yıllık bir yıllık sprey tedavisi bulmaları gerektiğini buluyor.

Pestisitlerden kaçınmanın bir fikri, ‘ Prima ‘, ‘ Priscilla ‘, ‘ Liberty ‘ ve ‘ Freedom ‘ gibi hastalığa dayanıklı çeşitleri seçmek . Elma kabukları, sedir-elma pası ve diğer yaygın hastalıklar için spreyleme gerektirmezken, diğer çeşitlerin çoğu ekimden sonra her bahar ve yaz aylarında periyodik püskürtme gerektirir. Bölgeniz için onaylanmış haşere önleme programları bulmak için yayım hizmetinize danışın.

Bahçe mağazalarında bulunan anti-böcek yağını da deneyebilirsiniz. Elma ağaçlarınız sıkı küme aşamasındayken ilkbaharda püskürtün: yapraklar meyve kümesinden açıldıktan sonra, ancak tomurcuklar pembe görünmeye başlamadan önce.

Çok fazla sprey kullanmadıysanız, ölçekler, akarlar ve yaprak bitleri gibi diğer zararlılar doğal parazit ve yırtıcı popülasyonlar tarafından kontrol edilmelidir.

Elma kurtçukları, bir veya iki yuvarlak, voleybol büyüklüğünde toplar (kırmızıya boyanmış ve yapışkan “Arapsaçı-Tuzak” ile kaplanmış), Haziran ayında yazdan bir şubeye kadar basitçe sıkışabilir. Yapışkan goo’yu gerekirse bir veya iki kez tekrar uygulayın.

Geyik kovucular, çit veya geyik dayanıklı bitkiler ile koyda tutmak ; Ağacın tabanı etrafında tel örgü silindirli fareleri ve tavşanları caydırın .

Böcekleri elma ağaçlarından uzak tutmak için 1 bardak sirke, 1 bardak şeker ve 1 litre sudan oluşan bir çözelti yapın. Bu karışımı geniş ağızlı plastik bir sürahiye dökün. Sürahiyi, açılmamış elma ağacınıza asın.

Elma yapraklarını tırmıklayarak, malç altına gömerek veya mevsim sonunda bir çim biçme makinesi ile öğüterek hastalıkları savuşturun

HASAT / DEPOLAMA

Elma Hasadı

Sabırla hasat edin. Tüm bu budama ve bakımdan sonra, elmalarınızı mükemmellik zirvesinde hasat ettiğinizden emin olun.

 • Arka plan rengi artık yeşil olmadığında elmalarınızı toplayın.
 • Meyve avucunuzun içinde kesildiğinde ve etrafına hafif bir bükülme verdikten sonra kök, daldan kolayca ayrılmalıdır, daha sonra yukarı (elmayı çekmeyin).
 • Farklı elma çeşitleri farklı zamanlarda olgunlaşır, bu nedenle hasat mevsimi Ağustos’tan Ekim’e kadar uzayabilir.
 • Elma çok olgun ve yumuşaksa, yemek pişirmek için kullanın!

Elma Saklama

 • Sadece orta veya geç mevsim elmaları saklayın. Erken mevsim çeşitleri saklanmaz ve toplandıktan hemen sonra yenir. Sezon ortası çeşitler birkaç hafta saklanırken, sezon sonu çeşitler bir kök mahzende beş aya kadar her yerde iyi durumda kalacaktır. Depolama için hedeflenen elmalar mükemmel olmalı, çürüme için giriş noktaları sağlayabilecek hiçbir çürük veya leke olmamalıdır.
 • Elmaları tek tek meyveleri gazete veya kağıt mendil içine sararak saklayın. Sarılı elmaları, havanın dolaşımını sağlayan tepsilere yerleştirin. Onları paketlenmemiş olarak da saklayabilirsiniz, ancak meyveler dokunmamalıdır. Farklı çeşitler farklı uzunluklarda depolanır, bu yüzden onları ayrı tutun ve ilk önce saklamayanları yiyin.
 • İdeal mağaza serin, karanlık ve iyi havalandırılmış bir yerde. Garaj ve barakaların çoğu idealdir, ancak aşırı ısı, havalandırma eksikliği veya düşük nem nedeniyle tavan araları ve bodrumlardan kaçınılmalıdır. Saklanan elmaları düzenli olarak kontrol edin ve yumuşak, kahverengi veya çürüyen her şeyi çıkarın.

Yorumlar (1)


 1. elman fiat istiorus lutfen bana cevap iyazin

Düşüncelerinizi Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

HTML tutorial
Tüccarım.Net - Çiftçi için Gelecek Uygulamayı İndir
Uygulamayı İndir
Top