Soya fasulyesinde potasyum eksikliği

Soya fasulyesinde potasyum eksikliği

Soya fasulyesinde potasyum eksikliği

Uzun süreli kuru hava koşulları, özellikle çok fazla potasyum gerektiren soya fasulyesinde potasyum eksikliği potansiyelini getirir ve kile başına 1,4 lb’ye kadar çıkarır.

Potasyum, bitki yüzeyinde gazların ve su buharının geçmesine izin veren gözeneklerin (yaprak stoması) açılmasını ve kapanmasını düzenlediği için bitki sağlığı için hayati önem taşır.

Yeterli potasyum olmadan, bu gözenekler çevresel koşullara tepki vermek için daha yavaş çalışır ve kapanması daha uzun sürebilir, bu da su potansiyelinin daha kötü düzenlenmesine ve kuraklığa daha fazla yatkınlığa neden olabilir.

Potasyum, toprak yüzeylerindeki yüksek konsantrasyondan bitki köklerinin yakınındaki düşük konsantrasyonlu alanlara geçmek için yeterli toprak suyuna bağlıdır. Toprak kuruduğunda, potasyumun difüzyon hızı eksiklik semptomlarının ortaya çıkabileceği bir noktaya düşer. Kuru koşullar da kök büyümesini sınırlar, bu nedenle bitkinin potasyum alması için daha az işlevsellik gösterir.

 

 

Semptomları tanıma

Bitki sağlığı için anahtar besinlerden biri olan potasyum, bitki boyunca çok kolay hareket eder ve eksiklik belirtileri önce alt yapraklarda görülür ve eksiklik arttıkça bitkinin tepesine doğru ilerler. V3 evresinden yaşlı yapraklarda daha gelişmiş vejetatif evrelere kadar eksiklik görülebilir. Soya fasulyesinde potasyum eksikliğinin en yaygın belirtisi yaprak kenarı boyunca sararma olarak görülür. Daha ciddi vakalarda, eksiklik belirtileri bitkinin üst yapraklarına ilerleyebilir, burada yapraklar kavurulur ve ölür ve sonunda bitkiyi öldürür.

 

 

Düşüncelerinizi Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

HTML tutorial
Tüccarım.Net - Çiftçi için Gelecek Uygulamayı İndir
Uygulamayı İndir
Top