Buğday ithalatında 5’inci ihale!

Buğday ithalatında 5’inci ihale!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) toplam 250 bin ton ithal ekmeklik buğday alımı için bir dizi uluslararası ihale açtı. TMO, Ocak, Şubat ve Mart aylarında da toplam 1 milyon 430 bin ton buğday ithalatı için ihale yapmıştı. Nisan ayında yapılacak ihale ile birlikte yılın ilk 4 ayında Türkiye’nin toplam buğday ithalatı 1 milyon 680 bin tona çıkacak.

 

TARIMDANHABER ÖZEL HABER 

Buğday ambarı olarak bilinen Türkiye buğday ithal etmeye devam ediyor. Ocak, Şubat ve Mart aylarında buğday ithalatı için ihale yapan TMO, Nisan ayında da 250 bin ton buğday alımı için ihale açtı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) toplam 250 bin ton ithal ekmeklik buğday alımı için bir dizi uluslararası ihale açtı. Avrupalı ticaret kaynaklarının dün verdiği bilgiye göre, ihalelere 10 Nisan’a kadar teklif verilebilecek. Sevkiyatın tercihe göre farklı menşeilerden 20 Nisan ve 15 Mayıs tarihleri arasında yapılması isteniyor. Yapılacak ihaleyle kırmızı ekmeklik buğday alınacak.

TMO 2020’DE NE KADAR BUĞDAY İTHAL ETTİ? 

TMO, Ocak, Şubat ve Mart aylarında da buğday ve arpa ithalatı için ihale yapmıştı. 14 Ocak’ta yapılan ihalade 550 bin ton ekmeklik, 100 bin ton da makarnalık buğday olmak üzere toplam 650 bin ton buğday ihalesi yapılmıştı. Şubat ayında ise 250 bin ton ekmeklik, 50 bin ton makarnalık buğday ve 25 bin ton da yemlik arpa ithalatı ihalesi yapılmıştı. Mart ayında ise (11 Mart ve 27 Mart) iki ayrı ihalede sırasıyla 305 bin ton ve 175 bin ton olmak üzere toplam 480 bin ton ekmeklik buğday ithalatı ihalesi gerçekleştirilmişti. Buna göre 2020’nin ilk üç ayında TMO, 1 milyon 280 bin ton ekmeklik, 150 bin ton da makarnalık olmak üzere toplam 1 milyon 430 bin ton buğday ithalatı ihalesi yaptı.

Nisan ayında yapılacak 250 bin ton ekmeklik buğday ithalatı ihalesiyle birlikte Türkiye’nin toplam buğday ithalatı toplam 1 milyon 680 bin tona çıkacak.

TMO NİSAN’DA İÇ PİYASAYA 771 TON BUĞDAY SATACAK

Diğer yandan TMO, piyasada fiyatların artmasından dolayı Ekim ayından buyana iç piyasaya buğday satışı yapıyor. Ekim ayından buyana en yüksek tonajlı buğday satışını Nisan ayı içinde yapacak. Mart ayında iç piyasaya 558 bin ton buğday satışı yapan TMO, Nisan ayında ise satışa çıkardığı buğday miktarını 771 bin ton olarak belirledi.

Kaynak: TARIMDANHABER

Tüccarım Hayvan Alım Satım ve Çiftçi Platformu

Düşüncelerinizi Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

HTML tutorial
Tüccarım.Net - Çiftçi için Gelecek Uygulamayı İndir
Uygulamayı İndir
Top