Erdurmuş: Tarım artık yapıcı kararlar alınıyor

Erdurmuş: Tarım artık yapıcı kararlar alınıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, son yıllarda tarım ve hayvancılığın gelişmesi için büyük gayret sarf ettiklerini belirterek, hayvancılık ve tarım açısından geçmişteki günübirlik kararların aksine artık yapıcı kararlar aldıklarını dile getirdi.

Erzurum’da Bölgesel Hayvancılık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Erdurmuş, “Doğu bölgesi, ülkemizin mera varlığının ortalama yüzde 30’una sahiptir. Erzurum, Van ve Muş gibi illerimiz ciddi mera alanlarına sahiptir. Doğu, besi materyallerinin deposudur, Avrupa ve dünya ile ciddi rekabet edebileceğimiz avantajlara sahiptir” dedi.

Erdurmuş, bölgedeki bu avantajın kullanılmasının yanı sıra bölgede kaliteli, verimli ve fiyat avantajını sağlayacak üretim planına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Hayvancılık ve tarım açısından geçmişteki günübirlik kararların aksine artık yapıcı kararların alındığına işaret eden Erdurmuş, şunları kaydetti: “İlgili kurumlarla bölgelerde üretim planlaması yapmayı düşünüyoruz. Türkiye tarım ve hayvancılık ülkesidir. Türkiye bölgesinde lider ve güçlü bir ülke ama aynı zamanda da ürettiği tarımsal hasılayla dünyada da söz sahibi ülkedir. Türkiye yaklaşık 17-18 milyar dolar tarımsal ürün ihracatı yapan bir ülke ve ithalatı da yaklaşık 12 milyar dolardır. Ülkemiz bunun yanı sıra yaklaşık 5 milyar dolar ihracat fazlası veren bir ülkedir.”
Erdurmuş, son yıllarda tarım ve hayvancılığın gelişmesi için büyük gayret sarf ettiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak:TARIMDANHABER
Tüccarım.Net

Düşüncelerinizi Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

HTML tutorial
Tüccarım.Net - Çiftçi için Gelecek Uygulamayı İndir
Uygulamayı İndir
Top