İzmir’de 4 kilogramlık cüce buzağı dünyaya geldi

İzmir’de 4 kilogramlık cüce buzağı dünyaya geldi

İzmir’in Bergama ilçesinde 4 kilo ağırlığında dünyaya gelen cüce buzağı, görenleri şaşırttı. Normal bir buzağı 40-50 kilogram ağırlığında dünyaya geliyor.

DHA’nın haberine göre, Durmuşlar Mahallesi’nde yaşayan besici Mehmet Şıngır’a ait dört yaşındaki ‘Kömür’ isimli yerli kara cinsi hamile inek, 11 Ağustos Pazar günü doğum yaptı.

Normalden çok küçük ve zayıf dünyaya gelen erkek buzağı şaşkınlık yaratırken, ineğin sahibi Şıngır, veteriner hekim Hüseyin Kemer’den yardım istedi. Kontrol için mahalleye gelen veteriner Kemer, buzağının cüce olduğunu tespit etti. Normalde 40 ila 50 kilo arasında olması gereken buzağının, 4 kilo olduğu belirlendi. Son ağırlığı 4 kilo 200 grama çıkan buzağının sağlığının iyi olduğu belirtildi.

Veteriner Kemer şunları söyledi: “Ülkemizde çok ender görülen bu durumun, genellikle genetik faktörlerin etkili olduğu‘Fleckvieh’ ve ‘Angus’ cinsi sığırlarda görülmesine rağmen Türkiye’de bulunan yerli ırklarda rastlanması beni ve hayvan sahibini şaşırttı. Ülkemizde doğan cüce buzağılar, genelde doğum esnasında veya birkaç hafta sonra yaşamını yitiriyor. ‘Maskot’ ismini verdiğimiz buzağımız, şu an sağlıklı şekilde hayatını sürdürüyor.”

Yorumlar (1)


  1. Allahım sen nelere kadirsin. Maşallah

Düşüncelerinizi Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

HTML tutorial
Tüccarım.Net - Çiftçi için Gelecek Uygulamayı İndir
Uygulamayı İndir
Top