ŞAROLE (Charolais) Sığırları Hakkında Bilmeniz Gereken 15 Şey

ŞAROLE (Charolais) Sığırları Hakkında Bilmeniz Gereken 15 Şey

ŞAROLE (Charolais) sığır ırkı İrlanda’da oldukça sık kullanılır, çiftçiler arasında yaygın olarak yetiştirilir ve sıklıkla emici inek sürüleri için önde gelen terminal efendisi olarak bildirilir.
Kıtasal sığırların Burgundy yakınlarındaki ŞAROLE (Charolais) adında bir Fransız bölgesinden geldiği ve ilk olarak MS 800 civarında tanındığı düşünülmektedir!
Sığırlar genellikle beyaz veya krem ​​rengindedir, geniş göğüsleri ve iyi tanımlanmış arka kısımları vardır. ŞAROLE (Charolais), kıta muadillerine göre oldukça büyüktür, inekler için ortalama 900kg ve boğalar için 1.100kg ağırlığındadır. Aslında, bir ŞAROLE (Charolais)boğasının 2 ton ağırlığa ulaştığı söylendi! Onların ayırt edici rengi genellikle cins çiftçileri için iyi bir avantaj olarak kabul edilir, çünkü kolay tanımlama sığır satışına yardımcı olabilir.
Doğal olarak boynuzludurlar, sürünüz için ŞAROLE (Charolais)satın almadan önce dikkate alınması gereken önemli bir şeydir. Bazı çiftçiler, sığırlarını deforme etme çabalarından geçmek istemeyebilirler, ancak hayvanlar birbirine yakınsa, bunu yapmak daha güvenli olabilir.
Sığırlar, uyarlanabilir paltolarının yardımıyla yıl boyunca değişken havalarda gelişebilecekleri için İrlanda iklimine uygundur. Daha soğuk kış aylarında daha uzun, daha kalın bir saç tabakası korur, ancak hava yaz aylarında iyileştikçe genellikle daha şık, daha kısa bir kat haline gelir. İrlanda oldukça ılıman hava koşullarına ev sahipliği yaptığı için, alışılmadık derecede sert bir kış mevsiminde veya son derece titrek bir yaz mevsiminde gelişebilme yeteneği iyi bir avantajdır.
ŞAROLE (Charolais) sığırlarının toynakları çok sağlamdır, bu da onları düzensiz veya engebeli ve kayalık arazi için uygun hale getirir. İrlanda’nın bazı dağlık bölgelerinde, bu, ŞAROLE (Charolais)’i seçerken faydalanacak bir şeydir.
Charolais sığırlarının mizacı bir dezavantajdır. Sığırlar, kendi aralarında kavga eden saldırgan eğilimlerle bilinir ve zaman zaman uçabilirler. Koruyucu annelik içgüdüsü oldukça güçlü olduğundan, barajlar, yavruları yakında olduğunda başa çıkmak için riskli olabilir. Bu cins boğalar çiftçiler ve diğer ziyaretçiler için oldukça ciddi bir tehdit olabilir; ancak, herhangi bir cins boğa etrafında artan güvenlik her zaman teşvik edilir. Bull Safety ile ilgili makalemizi buradan okuyun .

Buzağılar genellikle çok dayanıklıdır ve doğduğunda oldukça ağırdır. Buzağılama işlemi genellikle basittir ve sorunsuzdur. Bu, özellikle tek kişilik bir çiftlikte, buzağılamanın zor işi hakkında endişe duyan çiftçiler için büyük bir avantaj!
Bununla birlikte, bazı ŞAROLE (Charolais) sığırlarında, distosinin (zor doğum) veya sarkmanın meydana gelebileceği üreme sorunları raporları olduğunu belirtmek hayati önem taşımaktadır. Bu, birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olur ve hamile inekleri olan çiftçiler tarafından iyice araştırılmalıdır.
ŞAROLE (Charolais) sığırlarının büyük boyutu nedeniyle, oldukça küçük ineklerle melezleme her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır!
ŞAROLE (Charolais) sığırlarında genetikleri konusunda da bazı zorluklar var. Bol güneş ışığı alan bölgelerde, ŞAROLE (Charolais) sığırları açık renklendirmeleri nedeniyle acı çekebilir. Güneş yanıkları ırkı etkileyebilir ve maalesef göz kanserine duyarlıdır ve pembe göz vakaları oldukça yaygın olabilir.
ŞAROLE (Charolais) sığırları karkaslarının yüksek verimi ve kaliteli etleri nedeniyle övülür. Kas içi yağları da sığır eti kesimlerinde mükemmel yenilebilir kaliteye katkıda bulunur.

Sığırlar hızla büyür ve hızlı kilo alımında mükemmeldir. Ancak büyük iştahları bazı çiftçileri engelleyebilir. Çiftçiler yeterince hazırlanmazsa, sürekli yüksek seviyelerde yiyecek sağlama ihtiyacı kaynakları tüketebilir. Bununla birlikte, sığırlar çoğu merada verimli bir şekilde otlatma yeteneğine sahiptir ve yemlerini kolaylıkla kaslara dönüştürürler. Bu, arazileri çiftliğinde düzgün bir şekilde beslenmek için mücadele edecek diğer ırklar için uygun olandan daha az olan çiftçiler için önemlidir.
ŞAROLE (Charolais) sığırları genellikle oldukça geç olgunlaşır; bu, çiftçinin ihtiyaçlarına bağlı olarak bir avantaj veya dezavantaj olabilir. Cins, üreticiler süreci daha kısa, yoğun dönemlerde tamamlamak istemedikçe, mevcut sığır etinin tutarlı ve istikrarlı bir akışının gerekli olduğu çiftliklere uygun olabilir.
Bu sığır ırkı genellikle İrlanda genelindeki süt sürülerine katkıda bulunur. ŞAROLE (Charolais) sires’den yetiştirilen süt buzağıları, başarılı ve sağlıklı olarak, yüksek büyüme oranları ile selamlanır.
ŞAROLE (Charolais) ırkı hakkında daha fazla bilgi edinmek için CHAROLAIS (ŞAROLE) | HAKKINDA HER ŞEY ÖĞRENİN. yazısına gidin.

Düşüncelerinizi Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

HTML tutorial
Tüccarım.Net - Çiftçi için Gelecek Uygulamayı İndir
Uygulamayı İndir
Top