Tarım Bakanlığında soğan kaygısı

Tarım Bakanlığında soğan kaygısı

Soğan ihracatında önce prosedür zorlaştırıldı şimdi ön izin şartı getirildi!
Soğanda geçen yıl ithalatta gümrükler sıfırlanırken, bu yıl da ihracata ön izin şartı getirildi!

Türkiye’de geçen yıl verim ve üretim düşüklüğünden dolayı ciddi bir soğan krizi yaşanırken, bu yıl verim ve üretimdeki artıştan dolayı soğanda iyi bir dönem yaşanıyor. Üretimle birlikte ihracatın da artması üreticiyi sevindirirken, üreticinin bu sevinci fazla sürmedi. Tarım ve Orman Bakanlığı, fiyatların yükseleceği ve arz açığı oluşacağı endişesiyle önce prosedürleri zorlaştırdı. Bununla da yetinmeyip 20 Aralık’ta özel bir toplantı yapılarak Bitki Sağlığı Sertifikasının verilmemesine karar verildi. Bugün de Resmi Gazete’de tebliğ değişikliği yayınlanarak ihracatı ön izne bağlı mallar listesine soğan ve patateste eklendi.

BAKANLIK KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNDU

Tarım ve Orman Bakanlığı, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ değişikliğinin ihracatın yasaklandığı anlamına gelmediği belirterek, “İhracata herhangi bir yasaklama getirmemiş olup, ülkemizin üretim, tüketim, stok, ihtiyaç ve yurtiçi-yurtdışı piyasa fiyatlarının düzenli olarak takip edilerek, söz konusu ürünlerin ihracatının ön izne bağlanmasını içermektedir” denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığında iki hafta önce özel bir toplantı yapılmıştı. Bakan Pakdemirli’nin katılmadığı bu toplantıda soğan ihracatı için Bitki Sağlığı Sertifikasının verilmemesine karar verilmişti. Bu karar doğrultusunda 20 Aralıktan buyana soğan ihracatı için Bitki Sağılığı Sertifikası verilmiyordu.
Geçen yıl 1 milyon 930 bin ton soğan üretilirken, bu yıl bu rakamın 2 milyon 200 bin tona çıkması tahmin ediliyor.

Soğan üretiminin artması, iç piyasada fiyatları düşürürken yurt dışından soğan talebi üreticinin imdadına yetişti. Türkiye, son yılların en önemli soğan ihracatını bu yıl yaparken, üretici de bu durumdan para kazanmaya başladı. İhracat başlamadan önce üreticide soğan fiyatları 65 kuruşa kadar düşerken, ihracatla birlikte fiyatlar 1.5, 2 liraya kadar çıktı. Özellikle Hindistan ve Bangladeş’te bu yıl ciddi bir soğan krizinin yaşanması, Türkiye’den soğan ihracatının en fazla bu ülkelere yapılmasına neden oldu. Bu ülkelerin dışında Sri Lanka ve Balkan ülkelerine de soğan ihraç edildi.

ÜRETİCİ BU KARARDAN NASIL ETKİLENECEK?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 20 Aralık’tan buyana ihracat için Bitki Sağlığı Sertifikası vermeyerek ihracat dolaylı yoldan durdurulurken, fiyatların bundan üreticiyi olumsuz etkiliyecek şekilde düşmediği kaydediliyor. Bunun nedeni olarak da Türkiye’nin kendi ihtiyacının çok üstünde bir soğan bulunmaması gösteriliyor.

Kaynak: TARIMDANHABER
Tuccarim.Net Tarım ve Hayvancılığın Geleceği

Düşüncelerinizi Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

HTML tutorial
Tüccarım.Net - Çiftçi için Gelecek Uygulamayı İndir
Uygulamayı İndir
Top