Türkiye hayvan ve et ithalatına son 10 yılda 8.5 milyar dolar ödedi!

Türkiye hayvan ve et ithalatına son 10 yılda 8.5 milyar dolar ödedi!

Türkiye’nin hayvancılıktaki acı karnesi bir kez daha ortaya çıktı. TÜSEDAD’ın Ocak ayı sektör değerlendirme bülteninde son 10 yılda yapılan canlı hayvan ve et ithalat rakamları kalem kalem verildi. Son 10 yılda büyükbaş, küçükbaş hayvan ithalatı ile et ithalatına toplam 8.5 milyar dolar ödendi.

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Ocak ayı süt ve besi sektör bülteni yayınlandı. Bültende son 10 yılda yapılan hayvancılık ve et ithalat rakamları toplu halde verildi.

TÜSEDAD BÜLTENİ ACI TABLOYU ORTAYA KOYDU 

TÜSEDAD Ocak ayı sektör bülteninde yer alan verilere göre, Türkiye, 2010-2019 yılları arasında büyükbaş, küçükbaş ve et ithalat rakamları ayrı ayrı verildi. Buna göre, son 10 yılda yaklaşık 560 bin baş damızlık, 3 milyon 715 bin baş besilik, 800 bin baş kesimlik hayvan ithal edildi.

10 YILDA 300 BİN TON ET İTHAL EDİLDİ 

Aynı dönem içinde Türkiye 300 bin ton et ithal etti. Büyükbaş hayvan ithalatı ile kırmızı et ithalatına toplam 8.1 milyar dolar harcandı.

3 MİLYON BAŞ KÜÇÜKBAŞ İTHAL EDİLDİ 

Diğer yandan bu süre içinde 3 milyon baş küçükbaş canlı hayvan ithalatı yapıldı. Son 10 yılda ithal edilen 3 milyon baş küçükbaş canlı hayvan ithalatının yaklaşık 1.5 milyon başı sadece 2011 yılında gerçekleşti. Son 10 yılda yapılan küçükbaş ithalatına ise 352.4 milyon dolar harcandı. Bu rakamlara göre, Türkiye’nin son 10 yılda büyükbaş, küçükbaş ve kırmızı et ithalatına harcadığı toplam döviz miktarı 8.5 milyar dolar oldu.

YILLARA GÖRE BÜYÜKBAŞ, KÜÇÜKBAŞ CANLI HAYVAN VE ET İTHALAT RAKAMLARI 

Kaynak :TARIMDANHABER

Tüccarım Hayvan Alım Satım ve Çiftçi Geliştirme Platformu

Düşüncelerinizi Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

HTML tutorial
Tüccarım.Net - Çiftçi için Gelecek Uygulamayı İndir
Uygulamayı İndir
Top