Türkiye’de çiftçi başına destek miktarı 8 bin TL

Türkiye’de çiftçi başına destek miktarı 8 bin TL

CHP Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, çiftçi başına tarımsal destek miktarının Avrupa’da ortalama 40 bin lira olduğunu, bu rakamın Türkiye’de 2019’da 8 bin liraya gerilediğini ifade etti.
Parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen CHP’li Sarıbal, Türkiye’nin tarımsal üretimde gayri safi milli hasılada artık Fransa’nın ardından ikinci ülke konumunda olduğunu dile getirdi. Sarıbal, Fransa’nın 2017 yılında 40 milyar dolar olan tarımsal gayri safi milli hasılasını 2018’de 45 milyar dolara çıkardığını, Türkiye’de ise 2017 yılında 51,8 milyar dolar olan tarımsal hasılanın bir yıl sonra 44,2 milyara düştüğünü söyledi.

‘AVRUPA ÇİFTÇİSİNİ DESTEKLİYOR’
Sarıbal, çiftçi başına tarımsal destek miktarının Avrupa’da ortalama 40 bin lira olduğunu, bu rakamın Türkiye’de 2019’da 8 bin liraya gerilediğini kaydetti. Sarıbal, “2013’te ülke bütçesinden tarımsal desteklemeye ayrılan para 4,5 milyar dolarmış, yıllara göre değişmiş, en son 2019’da hepsi verilirse, 2 milyar 855 milyar dolara düşmüş. Hani kendini Avrupa ile kıyaslıyorsun ya Avrupa çiftçisini destekliyor. Ne yazık ki ülkede çiftçilik bitiyor, tarım bitiyor. Çiftçi borçlu, üretimden vazgeçiyor, köyden kente göç var, gıda güvenliği ve egemenliği risk altında ama iktidar rakamlarla oynayıp toplumu oyalamaya devam ediyor” dedi.

Kayanak: TARIMDANHABER
Tuccarim.net tarım ve hayvancılıkta alım satım ve bilinçlendirme

Düşüncelerinizi Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

HTML tutorial
Tüccarım.Net - Çiftçi için Gelecek Uygulamayı İndir
Uygulamayı İndir
Top