UZMAN KİMYAGER TARAFINDAN TOPRAK ANALİZİ YAPILIR

Açıklama

Tarih : 20/03/2021
Konum : Birlik

Toprak makro besin elementleri olan AZOT, FOSFOR ve POTASYUM düzenli olarak takip edilmeli ve analiz sonuçlarına göre toprak işleme, gübreleme ve ekim yapılmalıdır.

Ayrıca toprağınızın pH değeri ve tuzluluk oranı ölçümü de belirtilen analiz fiyatına dahildir.

Bitkilerin sağlıklı olarak gelişebilmesi şu dört unsura bağlıdır;

Sıcaklık

Işık

Nem

Toprak besin elementleri azot, fosfor ve potasyumdur.

Azot: Genç bitkilerin azot ihtiyacı daha fazladır. Bitkinin canlı yeşil rengi azottan kaynaklanır. Eksikliğinde yapraklar yeterince büyüyemez, fotosentez hızı düşer ve açık yeşil-sarı renkli yapraklar görülür. Tahıllarda erken yatma, meyve ağaçları don riskine açık hale gelir, meyve depolama süresi düşmesi ve bitki hastalıklarına karşı korumasız hale görülür.

Fosfor: Bitkinin tohum ve genç yapraklarında daha çok bulunur. Bitkisel hormonların sentezinde kullanılır. Bitki gelişme döneminde fosfor ihtiyacı daha fazladır.

Eksikliğinde yaprak altları morumsu renk alır, genç yapraklar küçük kalır ve kenarlarında kıvrılmalar görülür. Bitki boğumları dar ve cansız görünür. Zayıf kök gelişimi olur.

Potasyum: Bitkinin enzim aktivitelerinde rol oynar. Bağışıklık sisteminin önemli bir elementidir. Fotosentez hızını arttırır ve bitkinin su alımını kolaylaştırır.

Eksikliğinde alt yaprakların uç kenarlarında sararma ve ardından koyu kahverengi nekrotik oluşumlar gözlenir. Tam eksikliğinde bitki sararır ve ölür. Meyveler küçük kalır, ince kabuklu ve pürüzsüz görünür. Bodurluk yaygındır.

Çiftçinin alım satım pazarı, uygun fiyatlarla Tüccarım'da

İlana Yorum Yap
Anlaşma için güvenlik ipuçları
  1. Tuccarim'dan aradığınızı belirtmeniz sizin güvenilir bir alıcı olacağınızı gösterir
  2. Satıcıyla tanışmak için güvenli bir yer kullanın
  3. Kapora işlemlerden kaçının veya temkinli olunuz. 
  4. Gerçekçi olmayan tekliflere dikkat edin
Tüccarım.Net - Çiftçi için Gelecek
Top