For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.

Çiftçi Haberleri

Simental

Simental

Simental

 

Tarih

Simmental, tarihi Orta Çağ’a dayanan bir sığır türüdür. İlk kayıtlar, Simmental sığırların büyük Alman sığırları ile İsviçre’ye özgü daha küçük bir ırk arasındaki bir çarpışın sonucu olduğunu gösteriyor. Simmental adı, sığırların ilk yetiştirildiği alanın isminden türetilmiştir – İsviçre’deki Berner Oberland’da bulunan Simme Vadisi.

Teknik olarak, Simmental tanımı Avrupa’da çeşitli ırkları içerir.


Simental

İsim özellikle İsviçre’deki ırka verilirken, Almanya ve Avusturya’da Fleckvieh ve Fransa’da Pie Rouge olarak bilinir. Pie Rouge, Abondance, Montbeliard ve Pie Rouge de l’Est adında üç ayrı sürü kitap kaydı içerir.

İsviçre’deki kökeni itibariyle, cins altı kıtaya yayılmıştır. Toplam sayıların dünya çapında 40 ile 60 milyon arasında olduğu tahmin edilmektedir. Dünya çapında yayılma 1960’ların sonlarına kadar kademeli olarak gerçekleşti. Kayıtlar, birkaç hayvanın 1400’lü yıllara kadar İtalya’ya ihraç edildiğini göstermektedir. 19. yüzyılda Simmental, Doğu Avrupa, Balkanlar ve Rusya’nın çoğuna dağıtıldı ve sonuçta 1895’te Güney Afrika’ya ulaştı. Guatemala, ilk Simmental sığırları 1897’de Batı Yarımküre’ye, 1918’de Brezilya ve 1922’de Arjantin ile ithal etti. 1976 Çin Cumhuriyeti’ne de gönderildi.


Simental İnek

Avrupa’da seçim başlangıçta üç özellik içindi – süt, et ve taslak hayvanlar olarak. Günümüzde çalışan hayvanlara olan talep büyük ölçüde azalmaktadır, ancak Simmental’ın başarısı için kaslılık ve yüksek süt üretimi hala önemlidir.

Fleckvieh  hakkında okumak   için süt ırklarına gitmek için buraya tıklayın

Özellikleri

Simmental renk altından kırmızıya beyazla değişir ve beyaz zemin üzerine yamalar halinde eşit olarak dağıtılabilir veya açıkça tanımlanabilir. Baş beyazdır ve genellikle yukarıdaki fotoğraflarda olduğu gibi omuzların üzerinde beyaz bir bant görünür. Çoğunluğun göz çevresinde pigment vardır ve parlak güneş ışığından kaynaklanan göz problemlerini azaltmaya yardımcı olur.

Amerikan Simmentalları aşağıdaki örnek fotoğraflarda olduğu gibi ağırlıklı olarak siyah veya kırmızı olarak farklı renklerle renklendirilir, daha açık renklere Fleckvieh denir.
Simmental boynuzlu veya sorgulanabilir, eğer boynuzlu boynuzlar yukarı çevrilmişse, diğer bir ayırt edici özellik de ağır bir çiğneme yapmalarıdır. Yaklaşık 135-150cm boyunda inekler ve 150-160cm’de boğalar ile iyi kaslı büyük bir çerçeveye sahiptirler. Ağırlıkları kullanımlarına göre değişebilir, ancak inekler yaklaşık 700-900kgs ve boğa 1300kgs ağırlığında olabilir.

Süt ve sığır eti üretimini minimum maliyetle en üst düzeye çıkarmak amacıyla seçici üreme nesiller, son derece uyarlanabilir, ağır kaslı, ince astarlı ve iyi uyumlu dengeli bir kalıtsal destekçi yarattı. Beceri ve iyi annelik özellikleri, ırkın diğer özellikleridir.

Cins, kırsal küçük tutucudan büyük kapsamlı çiftlik operasyonlarına kadar çok çeşitli koşullara kolayca uyum sağlar.

Simmentallar yüksek sığır verimleri için tüm dünyada yetiştirilmektedir. Bununla birlikte, ıslahta, annelik yeteneğinin sığır eti niteliklerine vurguda farklılıklara izin verir. Hayvanın ağır kaslı, uzunluğu ve toplam büyüklüğü ve ağırlığı, en az atık yağ ile iyi bir katı kırmızı et karkası üretmek için birleştirilir.

Melezlemede Simmental çok başarılı oldu. İyi büyüme, geniş bir çerçeve ve böylece melez dölüne daha iyi bir sığır eti verimi sağlar. Beyaz yağ ve mükemmel ebru ile et kalitesini artırır. Süt verimini arttırır, emziren sürülerde buzağıların güçlü bir şekilde gelişmesine neden olur.

İstatistik

 • Yüksek, uzun süreli doğurganlık
 • Ömür
 • Buzağılama kolaylığı
 • Buzağılama arasında kısa aralıklar
 • Mükemmel annelik yeteneği
 • İyi otlatma kabiliyeti
 • Erken olgunluk
 • İyi büyüme oranları
 • Kullanımı kolay
 • Yem dönüşümü ve verimliliği
 • Tür ve renkte tekdüzelik
Düşüncelerinizi Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top